مهـربانان زودتـر وَ بـیـشـتـــر می-بخشـنــــد ...

مهـربانان زودتـر وَ بـیـشـتـــر می-بخشـنــــد ...
شک وَ اندیشیدن به باورهای خود ، ما را به ایمان وُ یقین می-رساند.
قالب وبلاگ

 

  بسم الله الرحمن الرحیم  


 
 

 هر بانوی تحصیلكرده‌ای باید سركار برود؟

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید 

 

آیا هر بانوی تحصیلكرده‌ای باید سركار برود؟
 

  ((( یادش بخیر ... پدر بزرگها وُ مادر بزرگهای ما، پدر مادرهای ما با وجود اینکه خیلی از تسهیلات زندگی امروزی را نداشتند، با آن زندگی سَر وُ ساده، چقدر دلخوشتر بودند وُ آرامش بیشتری داشتند ... همه اینها هم بخاطر این بود که قدر داشته-هایشان را میدانستند وَ قانع بودند ؛ این با بی-تفاوتی وَ تلاش نکردن برای رفاه بیشتر، خیلی تفاوت دارد. اصل مسأله این بود که اهل زیاده-طلبی وَ در واقع، اهل ناشُکری نبودند. مخارج زندگی بدوش مَردها بود وَ خانمهای خانه هم علاوه بر خانه-داری، اگر می-توانستند یا لازم بود که کمک-خرج زندگی باشند، در همان خانه دست بکار میشدند، از خیاطی وُ گلدوزی وُ قالیبافی گرفته تا پاکت-سازی که کمترین درآمد را داشت. مثلا، خانواده-ی پُرجمعیت وَ فقیری بود که در بهار وُ تابستان همگی دست بکار «بادبادکهای کاغدی» میشدند وَ در فصلهای دیگر به نوعی کمک-خرج خانواده بودند، مرد یا مردان خانه هم در بیرون بکاری مشغول بودند. جان کلام اینکه با کمترین اختلاف، چرخ زندگی را با همدلی میچرخاندند ... اگر پس-اندازی هم برای تفریح وُ سفر داشتند که نور ِ علآ نور بود وُ به تناسب وُسع-شان گاهگاهی به زیارتگاهای نزدیک وُ دور میرفتند. تفریحاتی مثل سینما وُ تئاتر، بیشتر بخاطر مسائل فرهنگی وَ اقتصادی، کمتر خواهان داشت. راستی داشت یادم میرفت، بعضیها به باغ ملی (همان پارک امروزی) هم سَری میزدند، البته اگر شرایط  این تفریح مُیَسًـر بود. مهمانی دادن شام یا ناهار برای خانواده-های فقیری که قوُت روزانه-شان هم نسیه یا «قسطی» بود، به ندرت پیش میآمد ؛ در خانواده-های متوسط هم سالی چند بار مهمانی دادن بیشتر اتفاق نمی-افتاد، آن هم با سادگی وَ به دور از تجملات؛ مثلا دَمپُختَک عدس-پلو یا پلو با قُرمه-سبزی وَ یک نوع میوه-ی آن فصل، چیزی مثل هنداوانه یا انار ... خرید گوشت یا مُرغ هم بآ آن درآمدهای پایین، در کمال قناعت مدیریت میشد. خرید جهیزیه-ی عروس هم از چند دست لحاف وُ تشک، تعدادی ظرف وُ ظروف اولیه، چراغ خوراکپزی ِ، وَ یک تخته قالی تشکیل میشد ... خانوادهای فقیر که توان خرید قالی را نداشتند ، بزحمت دو تخته گلیم ارزان-قیمت میخریدند. جشن عروسی هم که بعهده-ی داماد بود، عمدتاٌ در خانه-ی عروس یا همسایه وُ آشنا، با ساده-ترین وسایل پذیرایی که شامل شربت وُ شیرینی میشد برگزار میگردید. خانواده-ای که بضاعت ضعیفی داشت، جشنی نمیگرفت وَ بعد از فرستادن جهیزیه، عروس وُ داماد را عده-ای با صدای ذَف وُ دایره وُ سلام وُ صلوات به خانه-ی بخت می-فرستادند. _ عـبـــد عـا صـی )))
 

 میگنا، سیمین جم :  این سؤال را از خانم‌های تحصیلكرده و متأهلی پرسیده‌ایم كه همسر و فرزند را به كار و شغل بیرون از منزل ترجیح داده‌اند.
 هم لیسانس دارم هم خانه‌دارم و اوضاع هم خوب است
 هانیه فریس آبادی
 29 ساله ، لیسانس ، خانه‌دار
 لیسانسم را كه گرفتم با مرد مورد علاقه‌ام ازدواج كردم. مردی كه تحصیلات دانشگاهی نداشت، اما اهل كار بود و تا دلت بخواهد شعور و مهربانی داشت. یك سال بعد از ازدواج بچه‌دار شدم و حالا یك همسر مهربان، یك كوچولوی زیبا و یك زندگی جمع و جور دارم كه با هیچ چیزی در دنیا عوض نمی‌كنم. وقتی تصمیم به ازدواج گرفتم پدر و مادرم اصرار داشتند كه همسرم شرط كاركردن مرا حتماً در شروط ضمن عقد بپذیرد و بعد از ازدواج هم مصر بودند كه من كار كنم. آنها می‌گفتند اگر قرار بود خانه‌دار شوی پس چرا وقت و هزینه گذاشتی و درس خواندی و مدرك گرفتی؟ من برای آنها و تمام كسانی كه این سؤال را از من می‌كردند یك جواب بیشتر نداشتم و ندارم:«لیسانس خانه‌دار خانه را بهتر اداره می‌كند.» من واقعاً به حرف خود اعتقاد عمیق دارم. دختری كه دانشگاه می‌رود به هر حال دانش و توانمندی بیشتری پیدا می‌كند و این داشته‌ها را می‌تواند در زندگی شخصی و در خانواده‌ای كه تشكیل می‌دهد به كار بگیرد و به نحو مفیدی استفاده كند. اصلاً چرا این ذهنیت كلیشه‌ای وجود دارد كه دختران تحصیلكرده حتماً باید كار كنند؟ به نظرم دختر تحصیلكرده قدرت تعامل و درك بیشتری دارد و همین می‌تواند در زندگی مشترك تأثیر مثبت داشته باشد.
 فعلاً نیازی به كار كردن من نیست
 مرضیه سلیمی
 27 ساله ، لیسانس ، خانه‌دار
 دارم خودم را برای مسافر كوچولویی آماده می‌كنم كه چند ماه دیگر از راه می‌رسد و خانواده خوشبخت دونفره ما را یك خانواده خوشبخت سه نفره می‌كند. وقتی ازدواج كردم همسرم گفت با كاركردنت مشكلی ندارم، ولی اگر خسته و كوفته از سركار بیایی و هر روز بگویی حوصله ندارم اوقات هر دوی ما تلخ می‌شود. حرفش منطقی بود، به ویژه آنكه از نظر مالی هم مشكل نداشتیم و نیازی به كاركردن من نبود. گفتم اگر من كار كنم گوشه‌ای از زندگی را می‌چرخانم. گفت فعلاً كه نیاز مالی نداریم ولی اگر روزی دچار مشكل شدیم خودم برایت كار خوب پیدا می‌كنم تا كمك خرج خانه شوی. حالا كه با خودم فكر می‌كنم می‌بینم با یك گفت‌وگوی ساده از مشكلی كه ممكن بود پیش آید جلوگیری كردیم و در عین حال هر دوی‌مان راضی و قانع شدیم. در واقع معتقدم كار كردن زنان حتی اگر تحصیلكرده باشند باید توجیه منطقی داشته باشد. اگر زن خانه در رسیدگی به همسر و فرزندش كوتاهی نكند و در عین حال از نظر اقتصادی واقعاً نیاز به كاركردن او باشد مشكلی نیست، ولی اگر كاركردن زن به خودش و خانواده كوچك‌ترین لطمه‌ای بزند خب بهتر است قید كاركردن را بزند. كاركردنی كه بخواهد آرامش خانواده را بر هم بزند بهتر است كه نباشد.
 همسر و مادر خوب مفید‌ترین فرد جامعه است
 شیوا رحیمی
 فوق لیسانس ، 34 ساله ،خانه‌دار
 همسرم هیچ مشكلی با كار كردن من ندارد. از همان بدو ازدواجمان این موضوع را به اختیار خودم گذاشت و من هم با وجود دارا بودن مدرك فوق لیسانس و پیشنهادهای متعدد شغلی، قید كار دائم را زدم، ولی گاهی دوركاری یا كار پروژه‌ای می‌كنم كه البته با همكاری و راهنمایی همسرم انجام می‌دهم. جالب اینجاست حالا هم كه دو فرزند سه و شش ساله دارم همسرم گاهی می‌گوید:«اگر احساس كردی نیاز به كاركردن داری تعارف نكن، من در كنارت هستم.» این برخورد او همیشه موجب دلگرمی من شده و احساس نمی‌كنم كه دست و پای مرا بسته است. به نظرم اكثر دختران پس از ازدواج ترجیح می‌دهند یك زندگی آرام و بدون استرس داشته باشند و كاركردن دقیقاً نقطه مقابل آرامش و عامل استرس است، اما اینكه روی كاركردن پافشاری می‌كنند در موارد بسیاری به دلیل نگاه سلبی و تغییر ناپذیر شوهران به كارنكردن زنان است، در حالی كه اگر مردان كمی در این زمینه حوصله و انعطاف به خرج دهند خیلی از خانم‌ها در همان چند سال اول اشتغال خسته شده و قید كار را خواهند زد. بسیاری از بانوان خودشكوفایی و مثبت بودن برای جامعه را در كاركردن می‌بینند، در حالی كه به نظر من می‌توان با فعالیت‌های اجتماعی متعدد برای جامعه مفید بود. از این كه بگذریم مفید‌ترین و مؤثرترین نقش زن این است كه فرزندان خوب تربیت كند. زنی كه به مرد خود آرامش دهد و با حضور فعال و پر رنگ در خانه خیال مرد را از بابت تربیت و آرامش بچه‌ها راحت كند با انگیزه و فراغ بال بیشتری فعالیت خواهد كرد و ضریب مفید بودن او برای جامعه بالا خواهد رفت. در واقع زنان با ایفای درست نقش مادری و همسری، بدون آنكه در اداره‌ای صبح تا شب كار كنند و انرژی شان تحلیل رود با انگیزه‌سازی برای همسر و با تربیت فرزندان بانشاط بیشترین سهم را در خدمت به جامعه ایفا خواهند كرد.
 *در این رابطه نظر شما چیست؟ کامنت بگذارید
 

  تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی    


[ سه شنبه 21 فروردین 1397 ] [ 02:38 ق.ظ ] [ عـبـــد عـا صـی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

گر در طلب لقمه نانی،
نانی /
گر در طلب گوهر كانی،
كانی /
این نكته رمز اگر بدانی،
دانی /
هر چیز كه اندر پی آنی،
آنی ...

مـــولانـــا


امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


ایران رمان
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic