مهـربانان زودتـر وَ بـیـشـتـــر می-بخشـنــــد ...

مهـربانان زودتـر وَ بـیـشـتـــر می-بخشـنــــد ...
شک وَ اندیشیدن به باورهای خود ، ما را به ایمان وُ یقین می-رساند.
قالب وبلاگ

 

  بسم الله الرحمن الرحیم  

 

 چرا برای دریافت خبر حتی معتقدان نظام به رسانه‌های خارجی رجوع میکنند؟! ... 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید  


صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد نوشت:با هر نگاه و رویکردی که به عملکرد و موضع‌گیری‌های صدا و سیما نسبت به دولت یازدهم بنگریم از این واقعیت تلخ نمی‌توانیم بگریزیم که این رسانه عملا ظرف سه سال و نیم گذشته تنها چیزی که در قبال دولت حسن روحانی نداشته «بی‌طرفی» بوده است.
آفتاب‌‌نیوز : صد البته كه هیچكس نمی‌خواهد صدا و سیما بی‌طرف باشد و هیچكس هم اعتقاد ندارد كه صدا و سیما مكلف به بی‌طرفی است. به هر حال كسانی كه در صدا و سیما هستند، كسانی كه مسوول خبر هستند، كسانی كه مسوول تحلیل‌های سیاسی هستند و كسانی كه مسوول تهیه برنامه‌های سیاسی هستند، هرقدر هم كه ادعای بی‌طرفی داشته باشند به هر حال دارای افكار، عقاید و موضع‌گیری‌های خاص سیاسی خود هستند. بنابراین هیچكس از صدا و سیما انتظار بی‌طرفی ندارد، چه در مورد دولت آقای روحانی و چه در مورد هر دولت دیگری.
اما آنچه حداقل انصاف حكم می‌كند داشتن ذره‌ای تعهد و یك حداقلی از عدالت است. بنده به هیچ روی اعتقادی به اینكه صدا و سیما موظف است رعایت بی‌طرفی كند ندارم. چون همان‌طور كه گفتم به هر حال مسوولان صدا و سیما دارای گرایش‌های سیاسی خاص خود هستند. اما آنچه انتظار دارم رعایت حداقلی از عقل و انصاف در نگاه به دولت یازدهم است و متاسفانه نداشتن همین حداقل انصاف بوده كه باعث آزردگی خاطر بسیاری می‌شود. فی‌الواقع درست‌تر و منصفانه‌تر بخواهیم بگوییم صدا و سیما به‌جای رعایت بی‌طرفی، در حقیقت نوك پیكان حملات اصولگرایان تندرو علیه دولت بوده است.
 هر كجا كه پای حمله به دولت به میان آمده، صدا و سیما جلودار، پرچم‌دار و علمدار بوده است. اگر در خصوص برجام بوده، صدا و سیما علمدار بوده و اگر در خصوص حقوق‌های نجومی بوده صدا و سیما علمدار بوده، وقتی انسان دقیق‌تر نگاه می‌كند، می‌بیند در این سه سال و نیم گذشته در حقیقت، در هر موردی كه حمله به دولت هدف بوده، همواره صدا و سیما خط‌شكن و جلودار بوده كه البته چندین نتیجه به بار آورده است. نخستین آن، توجه كسر قابل توجهی از ایرانیان بالاخص ایرانیان تحصیلكرده و جوانترها یعنی نسل‌های بعد از انقلاب، متولدین دهه‌های شصت و هفتاد به شبكه‌های فارسی زبان خارج از كشور، است.
 به بیان ساده‌تر آنقدر صدا و سیما یكسویه گزارشگری می‌كند و آنقدر صدا و سیما جانبداری می‌كند كه عملا هركس كه می‌خواهد بداند در دنیا چه خبر است، در منطقه چه خبر است و حتی در مملكت خودمان ایران چه خبر است ممكن است به شبكه‌های فارسی زبان خارجی پناه ببرد و این واقعا تاسف‌آور است كه بعد از ٣٧ سال كه از پیروزی انقلاب می‌گذرد به‌جای آنكه صدا و سیمای ما «ملی‌تر» شده باشد، به‌جای آنكه شبكه‌های فارسی‌زبان از اهمیت كمتری برخوردار شده باشند، متاسفانه و از قضا سركه انگبین صفرا فزود و امروز شبكه‌های فارسی زبان همانقدر در ایران نفوذ دارند و همانقدر برای ایران و مردم ایران از اعتبار برخوردارند كه در دوران انقلاب وقتی اندرو ویتلی، گزارشگر بی‌بی‌سی از تهران گزارش می‌داد.
حاصل دیگری كه عملكرد صدا و سیما داشته آن است كه آنقدر یكسویه، جانبدارانه و مغرضانه علیه دولت روحانی موضع‌گیری كرده كه اگر امروز حقیقتی را بگوید كه انتقادی و علیه دولت باشد هیچكس آن را باور نخواهد كرد و همه آن را خواهند زد به پای موضع‌گیری‌های خصمانه و غیرمنصفانه صدا و سیما علیه دولت روحانی.
آخرین فقره حملات صدا و سیما و موضع‌گیری‌های جانبدارانه آن علیه دولت در داستان برجام است. واقعیت آن است كه به‌جای در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی، صدا و سیما همسو و هم جهت با تندروترین جریانات اصولگرا در تمام مدت قریب به دو سالی كه مذاكرات هسته‌ای در جریان بود، همسو و هم‌نوا با آنان علیه مذاكرات موضع‌گیری می‌كرد و از تیرماه ٩٤ كه توافق تاریخی هسته‌ای پس از دو سال مذاكره میان ایران و غرب به وجود آمد نیز مجددا همصدا با اصولگرایان تندرو و دلواپسان به مخالفت و رویارویی با برجام برخاسته است. هیچكس نمی‌گوید كه برجام بی‌عیب و نقص است، هیچكس نمی‌گوید كه مشكلاتی بر سر راه برجام وجود ندارد اما آیا آنچه كه صدا و سیما می‌گوید، حقیقت است؟ آیا موضع‌گیری‌های صدا و سیما علیه برجام نسبتی با واقعیت‌های موجود دارد؟ متاسفانه این روند باعث شده كه حتی كسانی كه به نظام پایبند هستند هم وقتی می‌خواهند بدانند كه در دنیا چه خبر است و در مملكت خودشان چه خبر است، متاسفانه به سمت و سوی شبكه‌های فارسی‌زبان می‌روند و این برای هر كشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران یك فاجعه است.

 

 عکس، تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی


[ چهارشنبه 6 بهمن 1395 ] [ 11:23 ق.ظ ] [ عـبـــد عـا صـی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

گر در طلب لقمه نانی،
نانی /
گر در طلب گوهر كانی،
كانی /
این نكته رمز اگر بدانی،
دانی /
هر چیز كه اندر پی آنی،
آنی ...

مـــولانـــا


امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آمار سایت

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


ایران رمان